Twoje środowisko, Twój udział | WWF Poland

Twoje środowisko, Twój udział" - Ludzie na Ziemi, proszę o uwagę (…). Mówi Prostetnic Vogon Jeltz z Galaktycznej Rady Planowania Hiperprzestrzennego - ciągnął głos. - Jak bez wątpienia wiecie, plany rozwoju odległych regionów Galaktyki wymagają zbudowania hiperprzestrzennej trasy szybkiego ruchu przebiegającej przez wasz system słoneczny i niestety wasza planeta została przeznaczona do zniszczenia. Proces potrwa niecałe dwie ziemskie minuty. Dziękuję za uwagę.
(…) Przerażenie ogarnęło nic nie rozumiejących ludzi na Ziemi. Strach przesuwał się powoli po zebranych tłumach (…). Znowu wybuchła rozpaczliwa panika, lecz nie było dokąd uciekać. (…)
- Nie ma sensu okazywać teraz aż takiego zdziwienia. Wszystkie plany i rozkazy zniszczenia były wystawione w waszym miejscowym departamencie planowania na Alfa Centauri, przez pięćdziesiąt waszych ziemskich lat, więc mieliście mnóstwo czasu, żeby wnieść jakąś formalną skargę. Teraz jest o wiele za późno, żeby robić z tego powodu zamieszanie. (…)
W tym czasie ktoś gdzieś zmontował nadajnik radiowy, zlokalizował długość fal i nadał wiadomość do statków Vogonów, aby błagać ich w imieniu planety. Nikt nigdy nie usłyszał, co im powiedział, usłyszano tylko odpowiedź. Nadajnik Vogonów włączył się z trzaskiem, głos był zirytowany:
- Co to znaczy, że nigdy nie byliście na Alfa Centauri? Na przestrzeń! Ludzie, to tylko cztery lata świetlne stąd! Przykro mi, ale jeżeli nie obchodzi was działalność lokalna, to już wasza sprawa. Wysłać promienie niszczące. - Światło wystrzeliło z luków. Nie wiem - powiedział jeszcze głos - cholerna, apatyczna planeta, wcale mi ich nie żal - i wyłączył się.
Zapadła okropna, upiorna cisza. Zapanował okropny, upiorny hałas. Zapadła okropna, upiorna cisza."

cytat z książki "Autostopem przez galaktykę" Douglasa Adamsa

 
	© WWF Polska
Pobierz WWF Poradnik na swój telefon
© WWF Polska

Czym jest i co daje procedura udziału społecznego

By uniknąć podobnych sytuacji, nie tylko w związku planowanymi drogami ale i w przypadku wszelkich decyzji dotyczących środowiska, należy przed ich podjęciem zasięgnąć opinii społeczeństwa, czyli przeprowadzić procedurę udziału społecznego.

W ramach tej procedury społeczeństwo może zapoznać się z informacjami dotyczącymi opiniowanego projektu i przedstawić propozycje zmian. Władze natomiast mają obowiązek zmiany te rozpatrzeć przed podjęciem decyzji.

Zasięgnięcie opinii społeczeństwa na temat planowanych działań przynosi wiele korzyści. Władze, jak i inwestor mają okazję wyjaśnić społeczeństwu cel projektu i proponowane sposoby jego osiągnięcia. Społeczeństwo zapoznając się z planami projektu oraz z informacjami na temat jego potencjalnego wpływu na środowisko może wskazać nie uwzględnione wcześniej oddziaływania lub zaproponować inne metody realizacji założonych celów. Nawiązany odpowiednio wcześnie dialog między przedstawicielami władz, społeczeństwem i ewentualnym inwestorem pozwala wypracować optymalne rozwiązanie oraz uniknąć późniejszych protestów przeciwników projektu.

Udział społeczny daje możliwość wpływania na decyzje władz, tak by były jak najmniej szkodliwe dla środowiska i jak najbardziej korzystne dla ludzi. Nie bójmy się z tej możliwości korzystać.

Za treści prezentowane w Pakiecie odpowiada WWF Polska. Poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają stanowiska Unii Europejskiej.

 
	© European union
Unia Europejska
© European union
Pakiet informacyjny współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej