Drastyczne i szkodliwe plany przebudowy Wisły | WWF Poland

Drastyczne i szkodliwe plany przebudowy WisłyOpublikowano 02 marzec 2017
Przekształcanie rzek, zarówno na cele żeglugowe, jak i energetyczne, to jedna z najbardziej destruktywnych dla środowiska działalności na naszej planecie. Kraje naprawdę dbające o ekologię wyburzają tamy.
© stock

„Pozostawmy Wisłę bezpieczną i piękną!” to tegoroczne hasło kampanii Godzina dla Ziemi WWF. Ogłoszenie przez Sejm RP roku 2017 Rokiem Wisły mogłoby się wydawać kolejnym krokiem w kierunku lepszej ochrony tej niezwykle cennej przyrodniczo rzeki - unikatowej na skalę Europy. Tak jednak nie jest. Rząd przymierza się do zasadniczej zmiany jej charakteru. Przebudowa oznacza ogromne zniszczenia i nieodwracalną degradację środowiska.

 

W ramach kampanii Godzina dla Ziemi WWF zostały zorganizowane warsztaty dziennikarskie, mające na celu przedstawienie stanowisk wybitnych ekspertów z różnych dziedzin na rządowe plany przekształcenia Wisły w jedną z “wodnych autostrad”.

 

Pora nazywać towarową żeglugę śródlądową po imieniu: najbardziej destruktywny dla środowiska rodzaj transportu w Polsce. Budowa „wodnych autostrad” to katastrofa dla przyrody Wisły - tłumaczy dr Przemysław Nawrocki, ekspert WWF. - Przekształcanie rzek, zarówno na cele żeglugowe, jak i energetyczne, to jedna z najbardziej destruktywnych dla środowiska działalności na naszej planecie. Kraje naprawdę dbające o ekologię wyburzają tamy”

 

Według obecnych planów rządowych Wisła ma stać się drogą wodną na skalę międzynarodową, łączącą Bałtyk z Morzem Czarnym. Zdaniem pomysłodawców takie rozwiązanie odciąży transport drogowy i będzie ekologiczne poprzez ograniczenie emisji spalin. Taka ocena jest błędna, co zdecydowanie podkreśla WWF Polska. „Ocena nie uwzględnia gigantycznych kosztów środowiskowych inwestycji i jest nieracjonalna ekonomicznie. Odciążenie transportu drogowego mogłoby nastąpić bez konieczności niszczenia przyrody. Wielokrotnie tańsze byłoby wykorzystanie już istniejącej sieci kolei.”- dodaje dr Nawrocki.

 

Hydrolog dr Janusz Żelaziński przybliżył słuchaczom sytuację mającą miejsce we Francji. Tam władze, po analizie kosztów, zrezygnowały z dalszych planów regulacji Loary. Jest to bliźniaczo podobna rzeka do Wisły, częściowo również niestety zdegradowana. To przykład, który powinien być dla Polski przestrogą. Warto uczyć się na błędach i doświadczeniach innych państw.

 

„Z punktu widzenia ekonomicznego i przyrodniczego planowane działania to horror” - stwierdził prof. dr hab. Tomasz Mikołajczyk, ichtiolog zajmujący się badaniem i ochroną rzek oraz restytucją ryb wędrownych. „Zbudowanie kolejnych tam oznacza zniszczenie nawet 80% siedlisk. Wisła jest głównym korytarzem ekologicznym, bez jej drożności skazujemy ryby na oczywiste cierpienie i, w konsekwencji, wymieranie.”

 

Regulacja Wisły wpłynie również na życie nadwiślańskich ptaków. W okresie lęgowym, tylko nad środkowym odcinkiem rzeki,  można rozróżnić około 160 gatunków, stanowiących ponad 70% wszystkich krajowych gatunków ptaków lęgowych. Co więcej, wzdłuż brzegów Wisły znajdują się znaczące w skali kraju ciągi migracyjne, m.in.
dużych drapieżników, w tym wilków. Nad rzeką spotkamy także bobry, wydry, gronostaje czy liczne nietoperze.

 

W dyskusji brał również udział Jakub Gołębiewski, przedsiębiorca, właściciel tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych, który wcielił w życie zasadę „dostosuj łódź do rzeki, a nie odwrotnie”. Dla jego przedsiębiorstwa realizacja planów rządu oznacza katastrofę. Wisła utraci oczywiste walory krajobrazowe i przyrodnicze, którymi zachwycają się turyści. Zdaniem dr Barbary Pietrzak, hydrobiologa i pracownika naukowy UW ingerencja w koryto rzeki niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwo dla człowieka. Drastyczna przebudowa tętniącej życiem rzeki w ciąg sztucznych jezior, znacząco zwiększy ryzyko powodziowe. Uregulowana Wisła przestanie być bezpieczna dla ludzi i może bezpowrotnie utracić swoje piękno, unikalne na europejską skalę.

 

Aby podkreślić, że Wisła jest dobrem każdego z nas, Fundacja WWF zaprasza na uroczystości koronacyjne w czterech krainach, przez które przepływa Wisła. Mieszkańcy Wisły, Krakowa, Trójmiasta i Warszawy będą mieli okazję symbolicznie ukoronować Wisłę. Podczas imprez organizatorzy będą zachęcać uczestników do wyrażenia sprzeciwu wobec planów uregulowania Wisły poprzez podpisanie petycji dostępnej na stronie godzinadlaziemi.pl.

Kalendarz wydarzeń:

·         Wisła - 4 marca br. - pl. Bogumiła Hoffa, godzina 12:00

·         Kraków - 11 marca br. - Bulwary Wiślane między ul. Dietla a pomnikiem Smoka Wawelskiego, godzina 12:00

·         Gdańsk - 18 marca br. - Długi Targ przy fontannie Neptuna, godzina 12:00

·         Warszawa - 25 marca br.  finał Godziny dla Wisły - Skwer Kahla przy Moście Świętokrzyskim i Syrence, godzina 12:00

 
Przekształcanie rzek, zarówno na cele żeglugowe, jak i energetyczne, to jedna z najbardziej destruktywnych dla środowiska działalności na naszej planecie. Kraje naprawdę dbające o ekologię wyburzają tamy.
© stock Enlarge
Zbudowanie kolejnych tam oznacza zniszczenie nawet 80% siedlisk. Wisła jest głównym korytarzem ekologicznym, bez jej drożności skazujemy ryby na oczywiste cierpienie i, w konsekwencji, wymieranie.
© Stock Enlarge
Przekształcanie rzek, zarówno na cele żeglugowe, jak i energetyczne, to jedna z najbardziej destruktywnych dla środowiska działalności na naszej planecie. Kraje naprawdę dbające o ekologię wyburzają tamy
© Karolina Kukielska Enlarge