Ryś | WWF Poland

RyśRyś, obok niedźwiedzia i wilka, należy do trójki dużych drapieżników żyjących w Polsce. Polowania, kłusownictwo oraz wycinanie lasów doprowadziły do niemal całkowitego wyginięcia rysi w Europie Zachodniej. Obecnie w Polsce żyje około 200 rysi. Dlatego od 2007 WWF działa na rzecz aktywnej ochrony rysia i prowadzi projekt jego reintrodukcji w mazurskich lasach.


Tylko nieliczne regiony Polski mogą poszczycić się obecnością rysia. Obecnie żyją one jedynie w najdzikszych zakątkach na północnym-wschodzie i południowym-wschodzie. Pomimo zaprzestania polowań i objęcia gatunku ochroną w 1995 roku, liczba rysi w polskich lasach nie zwiększa się. Narastająca presja człowieka na środowisko rysia powoduje jego fragmentację poprzez budowę dużych inwestycji turystycznych oraz powstawanie coraz gęstszej sieci dróg. W ten sposób kurczy się przestrzeń życiowa rysia i pogarsza dostęp do naturalnego pokarmu. Brak pożywienia powoduje, że matki nie mogą wykarmić młodych, a kocięta są słabsze i częściej chorują.

Aby ocalić polskie rysie WWF już od 2007 roku we współpracy z partnerami prowadzi reintrodukcję tego gatunku w Puszczy Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej. Jeszcze 25 lat temu lasy te były domem rysia. Dzięki działaniom WWF ryś ma szansę ponownie zamieszkać w mazurskich lasach.

Dowiedz się więcej o naszych działaniach >>

Przeczytaj o "Ochrona gatunkowa rysia, wilka i niedźwiedzia w Polsce"

 
 
	© WWF Polska
Pobierz WWF Poradnik na swój telefon
© WWF Polska
 rel=
Strona stworzona w ramach projektu "Ochrona gatunkowa rysia, wilka i niedźwiedzia w Polsce" przy dofinansowaniu ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego
© Norway grants EEA grants

Czytaj więcej

Korytarze życia

  •  
	© WWF Polska
    Zobacz film >>