Nosorożec | WWF Poland

NosorożecNosorożce są obecnie jednym z najbardziej narażonych na wyginięcie gatunków dużych ssaków lądowych na Ziemi. Jeszcze 100 lat temu powszechnie występowały na sawannach Afryki oraz w tropikalnych lasach Azji. Obecnie występują już prawie wyłącznie w parkach narodowych i rezerwatach, jednak nawet tam nie są bezpieczne.


Nosorożce podobnie jak inne gatunki, tracą miejsce do życia przegrywając w konkurencji z rozwojem osadnictwa, ekspansją rolnictwa oraz przekształceniem ich środowiska przez człowieka. Duże zagęszczenie tych zwierząt na małych obszarach powoduje, że muszą konkurować ze sobą o pożywienie i partnerów, ale co najistotniejsze stają się one łatwym celem dla kłusowników. Kłusownicy działają na zlecenie zorganizowanych grup przestępczych, są wyposażeni w nowoczesną broń i inny specjalistyczny sprzęt, który ułatwia im ten nielegalny proceder.

Nosorożce są zabijane masowo z powodu swojego rogu, który mimo braku naukowego potwierdzonych właściwości leczniczych jest wciąż wykorzystywany na potrzeby tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Mimo że handel wyrobami z rogu nosorożca jest zabroniony, na czarnym rynku jest on dostępny i osiąga zawrotne ceny – kilogram rogu może kosztować nawet równowartość 250 tyś. złotych. O potędze tego rynku świadczy szybki co roczny wzrost liczby zabijanych nosorożców.
W samej Afryce w 2014 odnotowano wzrost kłusownictwa o 9300% w odniesieniu do danych z 2007 roku. Zyski ze sprzedaży rogów, podobnie jak z handlu kością słoniową wykorzystywane są do finansowania innej przestępczej działalności m.in. zakupu broni i aktów terrorystycznych.

Aby nosorożce miały szansę przetrwania niezbędne są konkretne działania ochronne, podejmowane we współpracy z władzami państw, walka z kłusownictwem oraz handlem rogami i produktami
z nich wykonanymi. Dlatego właśnie organizacja ekologiczna WWF Polska zaangażowała się w ochronę tego gatunku. Nasze działania skupiają się na azjatyckiej populacji narażonego na wyginięcie nosorożca indyjskiego. Ty także możesz im pomóc.

Dowiedz się więcej o naszych działaniach w projekcie >>
 
 
	© Michel Gunther / WWF
Nosorożec
© Michel Gunther / WWF

Róg nosorożca

Róg nosorożca rośnie przez całe życie, służy głównie do walki o terytorium oraz rozgrzebywania błota w gorące dni. Niestety to właśnie z jego powodu setki nosorożców są zabijane każdego roku przez kłusowników.


W krajach azjatyckich, a zwłaszcza w Wietnamie zakorzeniona jest od wielu lat wiara w leczniczą moc medykamentów wykonanych ze sproszkowanego rogu nosorożca. Mimo że róg składa się z keratyny i nie mam żadnych naukowych dowodów na jego lecznicze działanie, mieszkańcy Wietnamu i innych krajów azjatyckich wierzą, że leczy m.in. raka oraz kaca, a także jest afrodyzjakiem. Tak naprawdę równie skuteczne byłoby jedzenie własnych paznokci czy włosów. Wiara w uzdrawiające działanie tych medykamentów, wzrost zamożności w Wietnamie i Chinach, oraz przekonanie, że posiadanie przedmiotów wykonanych z rogu jest dowodem wysokiego statusu społecznego, powodują że rośnie popyt na róg nosorożców, a jego cena osiąga niebotyczne sumy. Mimo intensywnych prac wielu organizacji, nad zmianą świadomości społeczności azjatyckich popyt na róg cały czas rośnie. Jeśli zabijanie nosorożców będzie postępowało w dotychczasowym tempie, zwierzęta te znikną z naszej planety nawet w ciągu najbliższych kilkunastu lat.
 
 
	© Martin Harvey / WWF
W krajach azjatyckich, a zwłaszcza w Wietnamie zakorzeniona jest od wielu lat wiara w leczniczą moc medykamentów wykonanych ze sproszkowanego rogu nosorożca
© Martin Harvey / WWF
 
	© naturepl.com / Mark Carwardine / WWF
Mimo intensywnych prac wielu organizacji, nad zmianą świadomości społeczności azjatyckich popyt na róg cały czas rośnie.
© naturepl.com / Mark Carwardine / WWF