Kolejny wilk zabity podczas polowania? | WWF Poland

Kolejny wilk zabity podczas polowania?Opublikowano 28 styczeń 2016
Adoptuj wilka
© WWF Polska

Po raz kolejny wilk stał się ofiarą odstrzału. Tym razem dzięki zgłoszeniu sprawy przez naocznego świadka zdarzenia, udało się policji zatrzymać trzech myśliwych i leśnika z oskórowanym wilkiem w lesie. Przypadek z gminy Baligród, jak i niedawny odstrzał wilka tuż poza granicami Wigierskiego Parku Narodowego, świadczą o tym, że nielegalne polowania na wilka w Polsce są faktem i należy dołożyć wszelkich starań, aby ukrócić ten proceder – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska.

Sprawa jest o tyle bulwersująca, że to już kolejny ujawniony przypadek zabicia wilka, o którym wiemy, dzięki zawiadomieniu przez przypadkowego świadka. Niestety nie wszystkie sprawy związane z zabiciem wilka są ujawniane, jednak wobec braku danych, trudno oszacować skalę tego nielegalnego procederu.
 
Wątpliwości budzi już sam fakt, że dwóch myśliwych przyjechało w Bieszczady aż ze Śląska, żeby polować zgodnie z zezwoleniem na lisa i jenota - gatunki licznie występujące na Śląsku. Tymczasem policja zatrzymała ich z oskórowanym wilkiem. Z kolei  pracownik Lasów Państwowych miał tłumaczyć policji, że oskórował wilka, bo podejrzewał, że wilk został postrzelony i chciał sprawdzić, czy ma ślady po kuli. Natomiast ślady krwi w samochodzie wyjaśnił tym, że chciał podwieźć zwierzę bliżej drogi. Wilk jest jednak gatunkiem chronionym i nikt nie może bez odpowiedniej zgody przetransportować i skórować tego zwierzęcia.

Mamy nadzieję na jak najszybsze wyjaśnienie sprawy zabicia wilka i ukaranie winnych – tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. – Pilnego znalezienia i ukarania sprawcy wymaga też sprawa wilka zabitego niedawno w pobliżu granicy Wigierskiego Parku Narodowego. Jak dowodzą oba przypadki, niezwykle cenne okazuje się zgłoszenie przez świadków takich zdarzeń na policję.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 26 września 2001 roku w Polsce wilk podlega ścisłej ochronie, a za jego uśmiercenie grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności do 5 lat.

Adoptuj wilka
© WWF Polska Enlarge