Wystawa wyjątkowych pamiątek | WWF Poland

Wystawa wyjątkowych pamiątekOpublikowano 28 październik 2010
Amazońskie ścieżki, trzecia nagroda w konkursie.
© Marcin Grabarczyk
Zakończyły się skierowane do turystów konkurs fotograficzny i akcja WWF Polska „Pamiątka, która nie krzywdzi”. WWF zachęcał do rezygnacji z przywożenia z podróży pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt na rzecz uwiecznienia wspomnień na zdjęciach. Zwycięskie fotografie konkursowe można będzie obejrzeć na wystawie w Centrum Handlowym Złote Tarasyw Warszawie przez najbliższy tydzień.

Zobacz wszystkie nagrodzone w konkursie zdjęcia!


Wernisaż wystawy i wręczenie nagród odbyło się 27.X o godzinie 16.00 w warszawskim Centrum Handlowym Złote Tarasy. Wystawa potrwa do 3 listopada. Pokazanych zostanie na niej 20 zdjęć wybranych przez internautów i jury WWF, w skład którego weszła Ambasadorka Honorowa akcji „Pamiątka, która nie krzywdzi” globtroterka i autorka książek podróżniczych, Beata Pawlikowska.

Bardzo się cieszę, że takie akcje jak „Pamiątka, które nie krzywdzi” istnieją i ze mogę być ich częścią. Podczas lipcowej prowokacji na lotnisku zostałam złapana z walizką nielegalnych pamiątek, żeby pokazać Polakom jak nieprzyjemne mogą być konsekwencje próby przewożenia do Polski przedmiotów zrobionych z dzikich zwierząt. W ten sposób razem z WWF zwróciliśmy uwagę Polaków na przemyt nielegalnych pamiątek Wierzę, że takie akcje przyczyniają się do zmniejszenia handlu zagrożonymi gatunkami i cierpienia zwierząt - mówi Pawlikowska.

Więcej na temat zaangażowania Beaty Pawlikowskiej w działania WWF

Zdjęcia na wystawie „Pamiątka, która nie krzywdzi” prezentują rośliny i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Są dowodem na to, że zamiast bransoletki z kości słoniowej czy portfela ze skóry krokodyla warto z wakacji przywozić piękne zdjęcia. Otwarty internetowy konkurs fotograficzny trwał od 1 lipca. Internauci z całej Polski nadesłali ponad 4000 zdjęć.

Cieszymy się, że konkurs cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Dla WWF najważniejsze jest to, że tysiące osób dzięki akcji „Pamiątka, która nie krzywdzi” dowiedziało się, jakich pamiątek nie wolno przywozić z zagranicy – mówi Magdalena Romanowicz, kierownik projektu „Ograniczenie nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami” w WWF Polska. Dzięki corocznym kampaniom naszej organizacji skierowanym do turystów polepsza się los zwierząt i rzadziej padają one łupem kłusowników. Z danych Służby Celnej wynika jasno, że Polacy są bardziej świadomi i z roku na rok przywożą mniej zakazanych pamiątek okupionych cierpieniem zwierząt i dewastacją przyrody.

Nagrody w konkursie – trzy lustrzanki cyfrowe wraz z torbami fotograficznymi ufundowała firma SONY Poland. Nagrodą za najlepsze podwodne zdjęcie jest kurs nurkowania w Egipcie od Centrum Turystyki Podwodnej Nautica. Pozostałe nagrody ufundował Empik oraz WWF, a trzy nagrody specjalne - książki własnego autorstawa pt: „Fotografuję Świat” - Honorowa Ambasadorka kampanii Beata Pawlikowska.
Poprzez akcję oraz konkurs „Pamiątka, która nie krzywdzi”, WWF starał się zwiększyć świadomość turystów związaną z przywożeniem z podróży przedmiotów wykonanych ze zwierząt i roślin, zwłaszcza zagrożonych gatunków. Patronem akcji była Polska Izba Turystyki, a przyłączyło się do niej 35 biur z całego kraju, które dystrybuowały wśród klientów przygotowane przez WWF materiały na temat pamiątek wykonanych z zagrożonych gatunków.

Kupując portfel ze skóry krokodyla lub bransoletkę z kości słoniowej nie tylko przyczyniamy się do cierpienia zwierząt, ale także do wymierania ich całych populacji. Każdy zakup zachęca kłusowników i producentów do kolejnych polowań w celu pozyskania skór i innych fragmentów zwierząt. Ciesząc się zainteresowaniem kupców, liczą oni na coraz większy zysk. W efekcie aż 30 000 gatunków na całym świecie zagrożonych jest wymarciem właśnie z powodu nielegalnego handlu, m.in. związanego z przywożeniem pamiątek z podróży. Warto o tym pamiętać kupując pamiątki w egzotycznych krajach.

Amazońskie ścieżki, trzecia nagroda w konkursie.
© Marcin Grabarczyk Enlarge
Jestem najpiękniejszy, druga nagroda w konkursie
© Anna Parysz Enlarge
Król górskich potoków, pierwsze miejsce w konkursie
© Rafał Nikiel Enlarge
Wernisaż wystawy "Pamiątka, która nie krzywdzi", Beata Pawlikowska, laureaci konkursu i pracownicy WWF Polska, Warszawa, 27.10.2010
© WWF/M.Habura Enlarge